2018 m. rugsėjo 17 d., pirmadienis

Lietuvos fotomenininkų sąjungos fotografijų parodos



Nauji fotografijos įrankiai: nuo Google'o iki algoritmo


                  Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4 / Didžioji g. 20) rugsėjo 14 d. 18.00 val.  atidaroma grupinė fotografijos paroda “Nauji fotografijos įrankiai: nuo Google'o iki algoritmo“. Atidaryme dalyvaus parodos kuratorius Paul Paper. Vakaro metu gros Mavros Skylos, ievaie, yfyf.
              "Nauji fotografijos įrankiai: nuo Google'o iki algoritmo“ nagrinėja kaip programos, aplikacijos ir dirbtinio intelekto technologijos formuoja ir keičia fotografijos diskursą, mesdamos iššūkį tradicinėms medijos riboms. Įvairios programos ir paslaugos (Google, Photoshop, Flickr, Snapchat, vizualinio atpažinimo programos ir t. t.) suteikia mums vis naujų įrankių vaizdams gaminti, mąstyti fotografiškai. Technologinės sąsajos (interfaces) ne vien pasitarnauja kuriant fotografiją, tačiau gali tapti ir pačia fotografinių projektų logika.
           Pristatomi autoriai siūlo perspektyvas, leidžiančias diskutuoti ir kelti klausimus apie technologinių pokyčių procesus. Nuo traumuojančių įvykių problematikos ir neprieinamų vietų specifikos nagrinėjimo per technologinę mediaciją, iki žaidimo mūsų lūkesčiais dėl visur sutinkamos Photoshop'o manipuliacijos. Nuo vadinamųjų išmaniųjų stebėjimo sistemų (Esthera Hovers) ir politiškai jautrių vietų cenzūravimo iki kasdienių glitch‘ų (Mantas Grigaitis). Nuo autorinių teisių žaidimo tokiose kolektyvinėse platformose kaip Flickr (Penelopė Umbrico) iki bendrinės komunikacijos tyrimo iš vienos labiausiai fotografuojamų vietų planetoje. Ir, nuo Photoshop'o naudojimo atvaizdams kurti (Aaronas Hegertas) iki vaizdo, kuris jau beveik nefotografinis.
           Kartu su paroda yra išleidžiamas žurnalas „Fotografija“, kuris yra savotiškas parodos katalogas, dar plačiau atskleidžiantis ir nagrinėjantis temą. Jame keturios esė (Kate Palmer Albers, Roksana Filipowska ir Marijana Rayl, Ilaria Speri, Alise Tifentale) lokalizuoja aptartų autorių darbus platesniame socialiniame, istoriniame bei meniniame kontekste.
                Fotografija, kuri 21-ame amžiuje ženkliai pasikeitė, yra stipriai veikiama minėtų pokyčių, kai kuriais atvejais net funkcionuodama kaip jų dalis. Šie meno darbai susiduria su technologizuotu mūsų pasauliu. Jie kalba apie pokyčius, kuriuos mažai kas numatė. Būdami taip giliai panirę, (beveik) galime pajusti viso to skausmą.
                  Paroda veiks iki spalio 13 d. 







Arūnas Baltėnas

Dirbame. Esame

                  2018 rugsėjo 18 d. 17.30 val. Prospekto fotografijos galerijoje (Gedimino pr. 43) atidaroma Arūno Baltėno fotografijų paroda „Dirbame. Esame“.
                    Dauguma šios parodos fotografijų sukurta 2016–2017 metais.  Jų herojai – įvairiausių profesijų atstovai. Per kelis metus buvo nufotografuota apie 200 įvairiausių sričių specialistų, tačiau į parodą tilpo vos trečdalis. Ir likusi medžiaga – sutvarkyta ir (kartu su parodoje esančia) turėtų atsidurti kuriame nors valstybės archyve.
                   Šis darbas ir buvo sumanytas kaip įvairiausių dabar Lietuvoje esamų profesijų atstovų fotografijų rinkinys, skirtas ateityje gyvensiantiems mūsų ainiams. Konkrečiu istoriniu momentu sukurtas dirbančios šalies „portretas“.
                 Vis dėlto autorius neatsispyrė pagundai dalį šios kolekcijos fotografijų parodyti dabar – juk dažnai net nepastebime daugelio tyliai besidarbuojančių, nuoširdžiai savo profesijai atsidavusių žmonių, be kurių gyvenimas tiesiog sustotų. Alternatyvus šios parodos pavadinimas buvo tiesiog: „Mes“.
                    Paroda veiks iki spalio 6 d.


Arūnas Baltėnas (g. 1956, Kaune). 1979 baigė Vilniaus universitetą. 1980–1982 Lietuvos MA Matematikos ir kibernetikos instituto aspirantas, 1982–1984 jaunesnysis mokslinis bendradarbis. 1985–1990 Dailės instituto Dailės paminklų sąvado fotografas. 1990–1993 Lietuvos kultūros ir meno instituto fotografas. Nuo 1995 R. Paknio leidyklos meno vadovas. Nuo 1982 Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Surengė per dešimtį personalinių ir grupinių aprodų, išleido ne vieną autorinę knygą, dalyvavo kitų autorių knygų sudaryme.


 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą